Musa’nın Kızıldeniz’i İkiye Ayırması Aslında Bir Mucize Olmayabilir

Bir araştırmaya göre, Musa’nın İsraillilerin Mısırlılardan kaçmasına yardım etmesini sağlayan Kızıldeniz’in ikiye ayrılmasının arkasında meteorolojik olaylar olabilir.

Leicester Üniversitesi Biyolojik Bilimler Okulu öğrencileri Rebekah Garratt ve Rikesh Kunverji, bölgenin kurumasına neden olabilecek dört doğal olayın olduğunu öne sürüyor.

Negatif dalgalanmalar, doğu rüzgarları, gelgit dalgalanmaları ve Rossby Dalgaları, suyun yürüyerek geçilebilmesine olanak vermiş olabilir.

Journal of Interdisipliner Topics dergisinde yazan ikili şu sonuca varıyor: “Suların çekilip Musa’nın güvenli bir şekilde karşıya geçmesini sağlayan yöntemlerin araştırılması, ‘mükemmel’ koşullara sahip olmaya bağlı olabilir, ancak yine de fiziksel olarak mümkün olaylar.

Meteorolojik olayların öngörülemez olduğu biliniyor ve çevredekiler tarafından ‘denizin yarılması’ olarak görülebilecek aşırı olaylara yol açan kaotik olaylar zincirine yol açabiliyor.

Journal of Interdisciplinary Topics dergisinde yayınlanan araştırmada, Hz. Musa ve beraberindekilerin denizi yürüyerek geçmesine yol açan “mükemmel koşulların” olası bir bilimsel açıklaması olduğu kaydedildi.

Araştırmacılara göre rüzgarın hızı denizin bir bölümünde su seviyesinin düşmesine yol açmış olabilir.
Özellikle de akıntının yüksek olduğu Süveyş Körfezi böyle bir olay için uygun bir yer olarak niteleniyor.
Pek çok kişi Süveyş Körfezi’nin Musa’nın geçebileceği en iyi yer olduğuna inanıyor çünkü burası büyük gelgit dalgalanmalarıyla biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir