Saat devinde maskeli silahlı hırsız şoku! Bekçinin kafasına silah dayayıp soygunu yaptılar

Halktv.com.tr/ÖZEL

Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya göre olay 27 Aralık 2019 gecesi yaşandı. Saat 03.54 gibi Konyalı Saat San. Pazarlama AŞ’nin Küçükçekmece’deki binasına içinde 6 kişinin bulunduğu bir araç yanaştı. Araçtan 5 kişi indi. Aracı kullanan kişi ise inmedi.

BEKÇİYE ‘SESİNİ ÇIKARMA VURURUZ’ TEHDİDİ

İnen kişilerin tamamı kar maskeliydi. Araçtan inen kişilerden biri doğrudan bekçi Neşet Özladak’ın (62) olduğu kulübeye yöneldi. Bekçi Özladak o anları ifadesinde şöyle anlattı:
“Olay günü saat 03:55 sıralarında ben güvenlik kulübesinde otururken iş yerinin önüne bir jip türü araç geldi. Aracın içinden önce 1 kişi indi. Yüzü maskeliydi. Kulübeye gelip benim başıma silahı dayadı. ‘Sesini çıkartma seni vururuz’ dedi. Araçtan 5 tane maskeli kişi daha indi. İş yerinin kapısını kırıp içeriye girdiler. Diğer kişi benim başımdaydı. Bir süre içeride durduktan sonra dışarı çıktılar. Tekrar araca binip uzaklaştılar.”


Konyalı Saat 70 yılı aşkın bir süredir faaliyette

SOYGUNU 3 DAKİKADA TAMAMLADILAR

Kamera kayıtlarına göre saat 03.54’te binanın önüne gelen hırsızlık şebekesi 3 dakika sonra binadan ayrıldı. Binadan çıkan kişiler, beraberlerinde içi saat dolu iki kasayı aracın bagajına koyarak, olay yerinden hızla uzaklaştı.

EVLERİNDE SAATLER BULUNDU

Hırsızlık olayı sonrası başlatılan soruşturmada, 6 kişinin izine ulaşıldı. Yürütülen soruşturma sonrası D. A. (28), E. O. (23), N. A. (39), O. G. (24), Y. B. (26), A. Ü. (34) ve Y. Ü. (39). ‘Birden fazla kişi ile gece vakti silahlı yağma’ suçlaması ile dava açıldı. Sanıklar, yaptıkları savunmalarda suçlamaları kabul etmedi. Bu kişilerin evlerinde yapılan aramalarda, Konyalı Saat’e ait olduğu belirlenen bir dizi saat de ele geçirildi.

MASKE VE ELDİVEN OLUNCA DELİL BIRAKMADILAR!

Yapılan yargılama sonrası, mahkeme tüm sanıklar için beraat kararı verdi. Mahkemenin gerekçeli kararında şöyle denildi:
“Ceza yargılamasında amaç, maddi gerçeğin hiçbir kuşkuya yer bırakmaksızın ortaya çıkarılmasıdır. Kuşkunun bulunması halinde mahkûmiyet kararı verilmesi ceza hukukunun genel ilkelerine aykırıdır. Kuşkudan sanığın yararlanacağı evrensel bir ceza hukuku ilkesidir.”

Kararda, sanıklara ceza verilmesi için yeterli delil elde edilemediği vurgulandı. Hırsızlık esnasında, sanıkların maskeli oluşları ve eldiven giymeleri geride delil bırakmamalarına sebep oldu.

Bu arada Nalçacı Ailesi’ne ait Konyalı Saat, Türkiye’de faaliyet gösteren en eski birkaç saat üretişinden biri. 1951’de kurulan şirketin çok sayıda mağazası bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir